<<<< ANASAYFA


Prof. Dr.Asım Duman Kısa Özgeçmişi:

Ordu İli Uzunmusa Köyünde 1934 yılında dünyaya gelmiştir.

Sırası ile:

1- Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanlığı, (1969)

2- GATA 1953 - 1971 (Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinden)

http://www.gata.edu.tr/cerrahitipbilimleri/genelcerrahiad/genelcerrtarihce-1873.asp

3- Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanlığı 1982-1984

Yapmıştır.

Evli ve (1) Çocuk (Yeşim Duman Uras) Babasıdır.

07.09.2013 Tarihinde vefat etmiş ve İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı'na toprağa verilmiştir.

***

STETUSKOP.COM  HABERİ:

GATA dan emekli olduktan sonra Dicle Üniversitesinde Genel Cerrahi
Öğretim Üyesi ve Tıp Fakültesi Dekanı olarak yıllarca Güneydoğuya hizmet veren,
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı, binlerce doktor, yüzlerce
genel cerrahi uzmanı, çok sayıda öğretim üyesinin yetişmesinde emeği olan,
Genel cerrahi eğitimimiz yanında, vatan severliği, çalışma ve görev aşkı ile bize örnek olan hocamız, yiğit insan;
Prof Dr Asım Duman vefat etmiştir.
Cenazesi 7 Eylül 2013 Cumartesi Günü Zincirlikuyu Camii'nde ikindi namazından sonra Zincirlikuyu kabristanına defnedilecektir.
Eşi Fatma Hanımefendiye, kızı Yeşim Uras ve damadı Cihan Uras'a ve torunlarına hekim ve üniversite camiasına başsağlığı dilerim.
Allah rahmet eylesin.

http://www.stetuskop.com/showthread.php?t=8755

*** 

HABER:

Kurucu Dekanı olduğu Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinden emekli olduktan sonra İstanbul’a taşınan ve aslen Ordulu olan Prof. Dr. Asım Duman vefat etti.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Meram Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr Asım Duman İstanbul'da yaşama veda etti.
Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinde 20 Eylül 1982 - 28 Kasım 1984 tarihleri arasında kurucu dekan olarak görev yapan Prof. Dr. Asım Duman, emekli olduktan sonra yaşadığı İstanbul'da hayata gözlerini yumdu.


Yüzlerce hekimin ve pek çok genel cerrahi uzmanının çok sayıda öğretim üyesinin yetişmesinde emeği olan vatanseverliği, çalışma azmi ve görev aşkı ile de bilinen Prof. Dr. Asım Duman’ın cenazesi Zincirlikuyu Camii'nde ikindi namazından sonrası kılınan cenaze namazına müteakip Zincirlikuyu mezarlığında toprağa verildi.


Konuyla ilgili bir açıklama yapan Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Özkağnıcı, “Asım Hocamız Fakültemizin kuruluşunda en çok emeği olan gecesini gündüzüne katarak görev aşkı ile çalışmış iyi bir hekim ve bilgili bir hocamızdı.   Fakültemizden yetişen binlerce hekim, uzman hekimin ve öğretim üyelerinin hepsinin üzerinde hakkı vardır. Geriye bırakılan en güzel miras olarak bizler ve bizden sonra gelecek genç hekimler bu bayrağı hocamızdan aldığımız şekilde devam ettireceğiz. Hocamızın aynı zamanda Meram Tıp Fakültesinin bugün geldiği başarılı seviyede çok büyük payı vardır. Bilimsel, çağdaş, insanı önceleyen tıp uygulamalarının en modern usüllerle hastanemizde uygulanabilmesi için sağlam temeller atmış ve köklü geleneklerin oluşmasına neden olmuştur.


Prof. Dr. Asım Duman Hocamızı rahmet ve saygıyla uğruluyoruz. Başta eşi Fatma Duman Hanımefendi olmak üzere bütün ailesine ve sevenlerine sabrı cemil niyaz ediyoruz, başsağlığı diliyoruz.” dedi.

Ordu’da 1934 yılında dünyaya gelen ve 79 yaşında İstanbul’da yaşama gözlerini yuman Prof. Dr. Asım Duman Meram Tıp Fakültesinde kurucu dekanlığı görevi sonrası emekliye ayrılıncaya kadar uzun yıllar Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yapmıştı. Prof. Dr. Asım Duman evli ve bir çocuk babasıydı.

***  

DİCLE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ GENEL CERRAHİ ANABİLİM DALI

1969 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine bağlı hizmet vermeye başlayan Genel Cerrahi Kürsüsü Prof. Dr. Asım Duman tarafından kurulmuş ve şu an Ağız ve Diş Hastalıkları hastanesi olarak kullanılan binada hizmete başlanmıştır. 1974 yılında Dicle Üniversitesinin kurulmasıyla bu üniversiteye bağlı olarak aynı yerde hizmete devam edilmiştir. 1982 yılında şu an Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi olarak hizmete devam edilen mevcut yerine taşınılmıştır. Halen aynı yerde komşu iller başta olmak üzere bölgedeki çok geniş bir alana hizmet vermeye devam etmektedir. İlk kuruluşundan bu yana Dr. Mustafa Türeli, Dr. Bülent Alıç, Dr. İsmail Kayabalı, Dr. Mehmet Gürel, Dr. Yılmaz Akgün, Dr. Nedim Aban, Dr. Şükrü Boylu gibi hocalarımız kliniğimize hizmet vermiş ve değişik vesilelerle kliniğimizden ayrılmışlardır. Bu güne kadar uzmanlık eğitimini kliniğimizde tamamlamış Genel Cerrahi Uzmanı sayısı 100’ü geçmiştir. Kliniğimizde 66 yataklı servis ve 25 yataklı yoğun bakım ünitesi ile hizmet vermekteyiz. 1986 yılında göreve başlayan ve şu anda Genel Cerrahi AD başkanı olan Prof. Dr. Celalettin Keleş ile birlikte göreve başlayan Prof. Dr. Bilsel Baç halen kliniğimizde hizmetlerini sürdürmektedirler.  Toplam 11 öğretim üyesi bulunan kliniğimizde Prof. Dr. İbrahim H. Taçyıldız, Prof. Dr. Mustafa Aldemir, Yrd. Doç. Dr. Gülşen Yılmaz, Yrd. Doç. Dr. Sadullah Girgin, Yrd. Doç. Dr.Ercan Gedik, Yrd. Doç. Dr. Metehan Gümüş, Yrd. Doç. Dr. Akın Önder, Yrd. Doç. Dr. Murat Kapan, Yrd. Doç. Dr. Abdullah Böyük ve 17 Arş. Gör. Dr. ile hizmetler yürütülmektedir.

http://www.dicle.edu.tr/bolum/Tip/gc/genelBilgiler.html

***  

KONYA SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

Tarihçe

Tıp Fakültemiz , 20 Temmuz 1982 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Selçuk Üniversitesi bünyesinde kurulmuştur. 2001 Yılında 3216 Sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile 22 Kasım 2001 tarihinden itibaren Fakültemizin ismi Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi olarak değiştirilmiştir. Meram Tıp Fakültesi 27 Aralık 2011 tarih ve 2620 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Selçuk Üniversitesi’nden ayrılarak Konya Üniversitesi’ne bağlanmıştır. 11 Nisan 2012 tarih ve 28261 sayılı  kararı ile de üniversitenin adı “Necmettin Erbakan Üniversitesi” olarak değiştirilmiştir.

Fakültemizde  halen 139 Profesör, 55 Doçent, 80 Yardımcı Doçent olmak üzere toplam 274 Öğretim Üyesi; 4 Öğretim Görevlisi, 12 Uzman ve 328 Araştırma Görevlisi görev yapmaktadır.

Bugün hizmet vermekte olduğumuz Morfoloji binası 2008 yılında hizmete girmiş olup, toplam kullanım alanı 25,300 m2 ‘dir. 1982 yılında 52 öğrenci ile hizmete başlayan fakültemizde halen 1159 Öğrenci eğitim ve öğretim görmektedir.

Bölgenin en büyük Tıp Merkezi olan 1262 yatak kapasiteli Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Bölge Halkına hizmet sunmaktadır. Eğitim-Öğretimin yanı sıra İlimiz ve Bölgemiz Halkının Sağlık problemleri Fakültemiz Hastanesinin  modern Klinik, Laboratuar ve Ameliyathane ortamlarında çözülmektedir.

Dekanlarımız

Prof.Dr. Asım DUMAN (Kurucu Dekan) 20 Eylül 1982 - 28 Kasım 1984

http://www.konya.edu.tr/fakulteler/meramtipfakultesi/sayfa/tarihce

ANILARINDAN:

1-  http://www.memleket.com.tr/news_detail.php?id=18152

ELBİSELERİ İLE MAKAMDA SABAHLAYAN, GÖĞÜS HASTANESİNİ TIP FAKÜLTESİNE DÖNÜŞTÜREN DEKAN, ALBAY ASIM DUMAN

Söyleşimizin bu bölümünde Tıp Fakültesi’nin kuruluşunu halen Tıp Fakültesi’nde görev yapmakta olan ve isminin yazılmasını istemeyen kıdemli bir hocamızdan dinlediklerimi de aktarmak istiyorum. “1981 yılında Tıp Fakültesi kurucu dekanı Albay Prof. Dr. Asım Duman buraların kuruluşunda yer aldı ve Göğüs Hastanesi’ni Tıp Fakültesi’ne dönüştürdü. Çok büyük fedakarlıklar yapan Asım hoca döneminde tüm Konya halkı, elinden gelen her şeyi Tıp Fakültesi için adeta seferber etti. Bu ilk kuruluş dönemlerinde hem medikal, hem de makine teçhizatı olarak yokların konuşulduğu fakültede Başhekim Doç. Dr. Orhan Demireli, Doç. Dr. Mehmet Aslan, Hastane Müdürü Mustafa Mete’den oluşan kadro geceli gündüzlü çalışarak hatta Asım Duman hoca elbiseleri ile makam odasında yorgun düşüp yatarak yoktan var ettiler. Bu fakülte böyle dönemleri gördü.”

 

***