<<<< ANASAYFA

YÖRESEL SEBZELER VE YEMEKLER

I-GALDİRİK (YABANİ LAHANA)


Ziraatı yapılmayan yazın bahçelerde kendiliğinden yetişen "galdirik" karalahanaya benzer bir ottur. Ordu civarında "galdirik" daha doğuda yabani lahana adı verilir.
A- Galdirik turşusu:
Yıkanıp, haşlanan galdirik soğutulduktan sonra tuz, sirke ve sarımsakla birlikte bir kavanoza konulur. Yedi gün bekletildikten sonra sofraya çıkartılır. (Bazen Pırasa ile birliktede turşusu yapılır.)

B- Galdirik yemekleri:
 
1- Galdirik yemeği:
 Temizlenip yıkayıp soğuk suda haşlanır ve süzülür. Yeşil soğan ve pırasayla kavrulur.
2- Galdirik dolması (Sarması):
 Aynı karalahana sarması gibi, galdirik yaprağı kullanılarak dolması da yapılır.
3- Galdirik kavurması :
 
Malzemeler :Galdirik (Taze ve diri olmalıdır1 bağ) Yeşil Soğan veya Kuru Soğan (3-4 tane) Sıvıyağ (Mısır Özü, Ayçiçeği Yağı ½ çay bardağı) Maydanoz (Taze Maydanoz ½ bağ) Pulbiber Yumurta (1 adet) Yapılışı : Galdirik temizlenip, yıkanır. İnce ince doğranır. Tuzlu kaynar suda haşlanır. Üzerinden soğuk su geçirilir. Bir tencereye sıvı yağ konur. Soğan doğranır, pembeleşinceye kadar kavrulur. Pulbiber ilave edilir. Kavrulmuş soğan üzerine galdirik boca edilir. Karıştırılarak kavrulur. Kıyılmış maydanoz katılır. Bir kapta çırpılmış yumurta karışıma dökülür ve servis yapılır. Not : Orduda yetişen bir bitkidir. Galdirik saplı, yeşil yapraklı bir bitki olup, çıktığı mevsimler ilkbahar ve yaz aylarıdır. Bu aylarda taze iken toplanır. Sadece gövde kısmı yenilir.

II- SAKARCA:


 
Taze sarımsağa benzer, yaprakları daha incedir. Mıhlaması, kayganası, çorbası ve turşusu yapılır. Ziraatı yapılmayan, bahçelerde kendiliğinden yabani olarak yetişen sakarca ilkbahar mevsiminde toplanır ve tüketilir. Ordu - Trabzon arasında yenilir.
 
Sakarca yemekleri

1- Sakarca mıhlaması: Sakarca temizlenir, haşlanır ve süzülür. Soğanla ve baharatla kavrulur. Kavrulan sakarca bir kez karıştırılır ve üstü kapatılıp 10 dakika bekletildikten sonra yenmeğe hazırdır.

2- Sakarca Kayganası: Mıhlaması gibi haşlanır, temizlenir ve süzülür. Suyu kalmayacak şekilde süzüldükten sonra börek tavasında önlü arkalı yumurtayla beraber kızartılır.

3- Sakarca Turşusu: Sakarca temizlenip, haşlanıp, süzüldükten sonra soğutulur. Bir kavanoza sarımsak, biber ve sirkeyle konulur. 3 gün bekletilir.

4- Çöklüce Çorbası: Fatsa’nın Kumru Köyü’nde (Kaynak: Necla Demiröz) Sakarca’ya Çöklüce denilir. Doğranan çöklüceler, kavrulan soğan ve salçanın içine atılır. Üstüne pirinç, tuz ve su eklenip çorba kıvamında pişirilir.

5- Sakarca Kayganası
Malzemeler : Sakarca (3 bağ) Yumurta (1 adet) Tuz1yemek kaşığı (20 gram)Mısır Unu 4 yemek kaşığı (100 gram) Sıvıyağ ½ çay bardağı (100 gram) Yapılışı: Sakarcalar temizlenip, yıkanır. Kaynayan tuzlu suda soğan kısımları yumuşayıncaya kadar haşlanır. Suyu süzdürülür. Sonra ince ince doğranır. İçine yumurta, mısır unu gerekirse bir tutam tuz ilave edilip, karıştırılır. Teflon tavada sıvıyağ ile alt üst edilerek kaygana şeklinde kızartılır. Sıcak dilimlenip servis edilir.

III- PANCAR (KARA LAHANA)Türkiye geneli Adı: Lahana Cinsinden Kara Lahana,Karadeniz Lahanası
Bilimsel Adı: Brassica Oleracea var.acephala

Turpgiller familyasının Brassica oleracea türüne Aittir. İri, kalın yapraklı bir bitkidir. Türkiye genelinde Kara lahananın birçok çeşiti bulunmaktadır. Bazı çeşitleri ise; kemer lahanası, Baş lahanası,Batman lahanası, köse lahanası, Brüksel lahanası ve kara lahana' dır.
Pancar bitkisi tohumlarıyla çoğaltılır. Tohumlar, doğrudan doğruya bitkinin yetiştirileceği yere ekilir..
Kansızlığı giderir.İdrar söktürür.Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar.
Mide ve bağırsak yaralarını yumuşatır.Kabızlığı giderir.Kandaki şeker miktarını düşürür.Vücudu Hastalıklara ve kansere karşı korur.Göğüs ucu çatlaklarını giderir.Sarılık ve safra kesesi hastalıkları için iyidir.Astımda faydalıdır. Romatizma,Siyatik, ve Apsede yararlıdır. Ses kısıklığını giderir ve iştah açar. Guatr olanlar yememelidir.

Yöre Yemekleri: Çorbası,Katı kepirlisi,Kavurması, Sarması ve Turşusu yapılır

IV-PEZÜK-PAZI


Türkiye Geneli Adı: Pazı, Pezik
Bilimsel Adı: Beta vulgaris var. cicla

Ispanakgillerden, yaprakları büyük olan bir sebze bitkisidir. Ispanak benzeridir.Perzü bitkisi tohumlarıyla çoğaltılır. Tohumlar, doğrudan doğruya bitkinin yetiştirileceği yere ekilir..
Ispanakgillerden,yaprakları büyük olan bir bitkidir. Yapraklarında A ve C vitamini vardır.Öksürüğe Faydalıdır. İştah açar yemeği hazmettirir,böbrek,mesane ve dalak ağrılarını giderir. Gül yağı ile karıştırılıp başa sürüldüğünde ağrıyı giderir.

V-MELOCAN-MEROCAN

TürkiyeGeneliadı:Merevcen,Melocan,Özdiken,Silcan,Melvocan
Bilimsel Adı:Similax excelsa

Diken ucundan elde edilen bir bitkidir. .Doğal olarak yetişir.Yaprakları uç sürgünü yenir. Meyvelerinde nişasta,tanen,şekerler,rezin ve saponin bulunmaktadır.1-2 metre uzayabilen kökleri vardır. Merücen kökü kaynatılıp balla tatlandırılıp içilmeye devam edilirse terletici, idrar söktürücü, kan temizleyici ve idrar söktürücü özelliği vardır ve kaynatılıp içildiğinde frengi ve sedef hastalığına iyi gelmektedir.
Merücen in körpe dikensiz filizleri haşlanıp kavurularak ve konserve yapıp kış aylarında kavurması yapılarak yenilmektedir

VI- HOŞKURAN

Türkiye Geneli Adı:HoşKıran,Horoz İbiği
Bilimsel Adı: Amaranthus retroflexus

Yaprakları sebze gibi yenen, kendiliğinden humuslu topraklarda yetişen bir yıllık bir bitki dir. Hoşuran özel olarak ekilip yetiştirilen bir bitki değildir. Bir önceki yılın gabalarından dökülen tohumlardan çıkar. Eğer çıktığı arazi sürülüp işlenen bir araziyse, daha iyi büyürler ve daha taze olurlar.Genelde sürülüp işlenen arazilerde olur

 

*****************************************************

DETAYLI YEMEK ÇEŞİTLERİ VE TARİFLERİ

http://www.yukaritepekoyu.tr.gg/Y.oe.resel-Yemeklerimiz.htm

ADRESLERİNDE DE BULUNMAKTADIR.

     

================================================================================

ORDU MUTFAĞI (ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ) (pdf):

<<<< ANASAYFA